Vigil Honor

vigil sash

Alertness to the needs of others is the mark of the Vigil Honor. It calls for an individual with an unusual awareness of the possibilities within each situation.

The Vigil Honor is the highest honor that the Order of the Arrow can bestow upon its members for service to lodge, council, and Scouting. Membership cannot be won by a person's conscious endeavors.

The Vigil Honor is a high mark of distinction and recognition reserved for those Arrowmen who, by reason of exceptional service, personal effort, and unselfish interest, have made distinguished contributions beyond the immediate responsibilities of their position of office to one or more of the following:

  • Lodge
  • Order of the Arrow
  • Scouting community
  • Scout Camp

Under NO circumstances should tenure in Scouting or the Order of the Arrow be considered as reason enough for a Vigil Honor recommendation.

Any member of the Order of the Arrow registered in Scouting and in good standing in a regularly chartered lodge is eligible for recommendation to the National Order of the Arrow Committee for elevation to the Vigil Honor provided that, at the time of the recommendation, the individual has been a Brotherhood member for a minimum of two years. A lodge may nominate a maximum of two percent of their registered Arrowmen once a year, through the Vigil Honor petition, found in the annual re-charter packet. At least 50 percent of all nominated must be under 21 at the time of nomination.

VIGIL HONOR - FILL OUT ONLINE NOMINATION HERE

Recipients

Last Name First Name

English Translation

Indian Name 

Year
Baker Jacob B Lively Cook in Boots Achigiguwen Wiechenin Wuskhaxen 2016
Bevill Dr. Robert S Wise Medicine Man Lippoe Meteu 2016
Brown Jacob A Guide Who Looks to the Heavens Kichkinet Pemapanik 2016
Campbell Ian M Energetic Helper Wischixin Witscheman 2016
Hoadley Eric P Quick-witted Traveler Luppoewagan Misshakeuchet 2016
Kreitler Robert D Sleepy Loud One Gattung Machiechsin Mawat 2016
Martin Daniel M Devoted Brother Who Cooks Sagachtek Chans Sachgachtoon 2016
Matteson Luke D Dependable Brother from the North Ngemewi Nimat Lowaneu 2016
Rosenberg Michael R Organized Leader of Many Tschitanigachen Sachoaguntin 2016
Smith John-Paul A Happy Wise Brother Wulamallsin Lippoe Chans 2016
Taylor Bennett D Cheerful Outdoorsman Getteminak Kotschemunk Lenno 2016
Yepsen Richard L Caring Bearded Bear Wulatenamuwi Wuttoney Machque      2016
Baker John A

Friendly Hardworking Bear

Tgauchsin Achowalogen Machque

2015
Brown Joel E

Cheerful Father of Many

Wulatenamen Wetochwink Macheli

2015
Broyles Ian Maxwell

One of Clever Vision

Mawat Wilawi Wuschgink

2015
Engstrom Philip D

Observant Spirited Brother

Nechasin Segachtek Nimat

2015
Fishel Samuel F

A Scout Who Enjoys Teaching

Netopalis Apendamen Achgegingwagan

2015
Geraghty James A III

Teacher Who Leads By Clear Waters

Achgeketum Sachgagunummen Moschpek

2015
Koll Seth D

Organized One Who Walks With Nature

Tschitanigachen Pomsin Nachpikin

2015
Majewski Noah T

Friendly Diligent Worker

Langomuwinaxin Lilchpin Mikemossit

2015
Parac Matthew A

Quiet Helper

Klamachpin Witscheman

2015
Pritts Jon W

Tall Guide of Younger Brothers

Gunaxin Kichkinet Chesimus

2015
Coyle Casey M Leader of Spirit

Kikeyjmagt Metschitschank

2014
Heinz Gary W One Who Teaches Hands Mawat Achgeketum Gischihan 2014
Howard James K Tip of the Spear Wiquiechink Notamaeishican 2014
Lindley Clayton D Focused Leader

Majewelendam Kikeyjumagt

2014
Nagle Matthew R Devout Leader

Wulistammoewagan Kikeyjumagt

2014
Phillips Margaret R Patient Teacher

Tgauwitti Achgeketum

2014
Raupp

Brian P

Humble Caretaker

Gettemagelensit Anatschiton

2014

Walker

Vincent O

Northern Runner

Lowaneu Kschamehnellan

2014
Weck Jacob R

Cheerful Woods Dweller

Minschu Mehittuk Witachpin

2014
Gray Adam C

Cheerful Dreamer of Good Things

Getteminak Wulamquoan

2013

Gurdian

Alexander J

Quiet Humble Brother

Clamachpin Gettemagelensi Nimat

2013
Lane Justin E

Active Spirited Leader

Wischixin Achwon Kikeyjumagt

2013

Miller

Robert S

Big Teddy Bear

Amangi Amemens Machque

2013

Raupp

Nicholas M

Organized Brother

Tschitanigachen Nimat

2013

Fishel

Scott M

Teacher of Leaders

Achgeketum Kikeyjumagt

2013

Giusti

Steven J

One Who Quenches Fire

Atenkpatton

2013

Hudson

Roberta J

Mountain Walker

Wachtschu Pemsit

2013

Kimbrell

Bruce A

Laughing One Who Knows Hard Work

Gilkissin Wunita Achuwalogen

2013

Watts

James F

Quiet Bearded One

Klamachpin Tuney

2013
Erlenbush Pamela K Carver of Wood

Gischkschummen Tachan

2012
Gray Daniel P Endurance Runner Ahowoapewi Kschamehhellan 2012
Hamm Philip A Hammed Poam 2012
Kimbrell Ryan A Straight Visioned

Majawi Laquamwagon

2012
Lueschow Jessop T Diligent Willing Red Haired One

Lilchpin Meechgalhukquot Majawat

2012
Rocke Jacob D Big Hearted Fisherman

Amangi Wdehin Wendamen

2012
Seaman

Zachariah N

Animal Keeper

Allum Nochnutemaliuwet

2012

Sinclair

David J

One Holding an Office

Lileno

2012
Weck Alexander H

Teacher of Traditions

Achgeketum Lilenowagan

2012
Briggs Robert W Loyal Trainer Leke Achgeketum 2012
Allen Ian M Dependable Servant To All Ngemewi Allogagan Chweli 2011
Biresaw Aaron A Fisherman Of Still Waters Wendamen Klapeechen 2011
Fricke Brandon L One Who Answers The Call To Service Nachgoman Wentschintin Witahemui 2011
Garrison Matthew C One Who Confidently Speaks The Truth Nageuchsowagan Ktschillachton 2011
Gray Michael T He Who Leads With A Vision Takachsin Laquamwagon 2011
Greene Joshua A He Who Brings Together Friends Mawenemen Nittis 2011
Lees Christian W He Who Silently Seeks To Serve Tschitqui Nodoniken Allogagen 2011
Maughan Logan D One Who Kindled The Spirit Of Service Nachxummen Wulantowagan Witahemui 2011
Wallace Craig A Humble Vigilant Worker Tangitehewi Nechasin Achowalogen 2011
Adcock Therry G Inspiring Outdoorsman Gihim Kotschemucnk Lenno 2011
Coe David A One Who Humbly Gives Back Gettemagelensit Guttgennemen 2011
Dieken Kevin He Who Works With Great Speed Mickemassin Mechek Kschihillen 2011
Haas Clyde B Strong Hearted Fox Achewon Wdee Wulalowe 2011
Nelson Ralph T Doctor Who Builds Towards Tomorrow Meteu Wikheu Liwi Alappa 2011
Sterner Martin A Ardent Worker Segachtek Achowalogen 2011
Lohr Nathaniel Swimming Cricket Aschowin Zelozelos 2011
Avina Roberto Advocate for Many Wulaptonaelchukquonk Chweli 2010
Beck Alex One Who Pursues His Dreams Nawalan Lonquamwagan 2010
Brown Ben He Who Helps a Brother in Need Witscheman Nundehhellan 2010
Coleman Trudy Great Spirit's Gift Getanittowit Miltowagan 2010
Conner Nathaniel Soft Speaking Medicine Man Wtakeu Alaaptonen Meteu 2010
Cosgrove Nicholas Good Natured Teacher Tgauchsin Achgeketum 2010
Humphrey Wesley He Who Inspires Laughter Gihim Gilkissin 2010
James David Humble Bearded Worker Tangitehewi Wuttoney Mikemossin 2010
Kauffman Robert He Who Holds True to His Vision Gelen'nin Leke Loquamwagon 2010
Lang Mickey Wise Father to All Wewoatam Wetochwink Chweli 2010
Maddox Andrew High Minded One Who Dances Machelensin Gentgeen 2010
Taylor Vern Quiet One Who Gives Back Klamachpin Guttgennemen 2010
Todd Herb He Who Quietly Bears the Burden Klamachpin Najundam 2010
Bangert Jonathan One Who Prepares For a Journey Nimawanachen 2009
Beck Frank Helper of Youth Wuskalenape Witscheman 2009
Bloompott Robert Voice of the Spirit Pehpemetunhet 2009
Fishel Andrew Dreamer of Good Things Wulamquoan 2009
Hamm Stephen Leader to Tomorrow Nemen Woapange 2009
Maddox William A R He Who Stands for the Truth Lenu Wulapeju 2009
Meyers Joshua L Lofty Climber Hokunk Hitai Akhusu 2009
Smith Ben Clifford Messenger Who Delivers Elogamgussit Nihillasohen 2009
Ziemniak Daniel Loud Speaking Little Man Amangiechsin Lenotit 2009
Brunk William Friendly Quiet Leader Tgauchsin Klamachpin Takachsin 2008
Drake Nolan One Who Creates With His Hands Gischihan 2008
Knapp Daniel One Who Shines Petasummawan 2008
Rodda Alan North Traveler Lowaneu Memsochet 2008
Schroeder Gerry One Who Advocates Our Cause Wulaptonaelchukuonk 2008
Sterner Brett Deep Water Dreamer Chuppecut Lungwamen 2008
Wright Matthew L Spiritual Singer Wtschitschanquiwi Nachgohuman 2008
Dhesse Michael Singing Duck Nachgohuman Quiquingus 2007
Stroh Matthew One Who Designs With the Mind Gischeleman 2007
Wilfinger Keith Warriors Proud Son Netopalis Machelensin Quis 2007
Zuercher Phillip Quiet Companion Leader Klamachpin Nitis Takachsin 2007
Biggs Jason Laughing One Who Knows Hard Work Gilkissin Wunita Achuwalogen 2006
Fishel Alex Keeper of the Spirit Nochnutemaliuwet Wulantowagan 2006
Fishel Cathy One Who Gives Life Lehellechemhaluwet 2006
Garman Zach Friendly One Who Growls Tgaukhsin Ganschewen 2006
Kirchgessner Ron One Who Cures Kikehuwet 2006
Smith James David He Who Speaks Truly Wulamoc 2006
Stensland Eric He Who Returns Apatschin 2006
Taylor Caleb Music Walker Achipiquon Pemsit 2006
West Matthew Guide of the Brotherhood Kichkinet Wimachtendink 2006
Behle Max Running Wolf Kschamehhellan Mtimmeu 2005
Brownfield Gregory B Challenging Teacher Of Leaders Nachgiechen Achgeketum Kikeyjumhet 2005
Freed Timothy Friendly Foundation Builder Nimat Epigachink Wikhetschik 2005
Ganze Dominic Passionate Rock Warrior Segachtek Pemapuchk Topalowilenno 2005
Hall Ellen Gentle Friend Wulamehelleu Elangomat 2005
Lear Robert G Strong Helpful Fireman Achewon Witscheman Atenkpatton 2005
Lowman Joshua Matthew Humble Keeper Of The Outdoors Metelensit Nutikit Tekene 2005
Moore Jimmy M He Who Honors His Forefathers Amentschinsin Scheychellat 2005
Perry Scott N He Who Ardently Outruns The Fire Segachtek Nichala Tindey 2005
Pottoff Scott D Diligent Worker Who Arrives Early Lilchpin Achowalogen Gachkappawi 2005
Sanders Steven D Leisurely Friend Who Spreads Cheer Ksinachpin Nitis Wulamallessohalid 2005
Smith Mark L Strong Hunting Eagle Achewon Mauwallauwin Woapalanne 2005
Bare Jeff Tall Willing Laborer Ganaxit Lilchpin Mikemossit 2004
Daniels Valorie J She Who Love Fireflies Ahoaltuwi Sasppis 2004
Fatka Kory Little Fire Builder Tatchen Tindeuchen 2004
Horst Gerald He Who Makes Others Happy Wulamallessohaluwed 2004
Morrow Samuel Quiet Teacher And Camper Tschitqui Achgeketum Mechmauwikenk 2004
Roger Daniel L Light Haired And Hearted One Waseleu Miechheken Ngutti 2004
Roger Danny M Joyful Eagle Wulelelendamuwi Wapalanne 2004
Sellers Bill Wise Snow Bear Lippoe Guhn Machque 2004
Beverage Darren Collector Of Rare Threads Mawachpo Ndauwat Pimenatan 2003
Buettner Ronald He Who Chooses To Labor Achgegenummen Achkindiken 2003
Dunn Randal One Who Seeks To Kindle The Fire Ndoniken Nachxummawan 2003
Ethridge William The Ink Of The Arrow Ehelekhetonk Alluns 2003
Lane Denny Wise Thunderbird Lippoe Pedhakquon Awehhelleu 2003
Lindahl Jason He Who Is Called Still Water Elewunsit Klampeechen 2003
Lindahl John One Who Humbly Carries A Load Tangelensin Wiwaschin 2003
Norin Jonathon One With Grass At His Feet Skiquall Seksitechink 2003
Riopell Steven Confident Camp Chief Majewelendam  Mechmauwikenk Sakima 2003
Stroud Philip He That Seeks To Be Most Worthy Elachtoniket Eluwi Elgixin 2003
Vollmer Steve Uncle Who Hunts Arrowheads Schiess Alluns Ehalowit 2003
Bond William F Jr Willing Worker Nuwingi Achowalogen 2002
Edmonds James D Amusing Buffalo Klakaptonaganall Sisilija 2002
Fatka James Father of Eagles Wetochwink Woapalanne 2002
Flagg Nick Peaceful One Langundowi 2002
Fricke Matthew Strong Quiet One Achewon Klamachpin 2002
Horst Luke Lively Singer Achgiguwen Nachgohuman 2002
Lander Roger E Quiet Listener Klamachpin Glistam 2002
Lane David One Who Tells Our Story Wulaptonaelchukquonk 2002
Noll Luann D One Who Loves the Outdoors Ahoaltuwi Kotschemunk 2002
Rosenberg David Swift Messenger Kschihillen Elogamgussit 2002
Alesandrini Dominic M One Who Gives Back Guttgennemen 2001
Cantrell Stephen P Active Adviser Wischixin Witatschimoisin 2001
Flagg Charles L Shaper Of Clay And Minds Gischihan Assisku Klamhattenamin 2001
Goetz Keith A Happy Teacher Lauchsoheen Achgeketum 2001
Hadden Nicholaus L Young Wolf Chesimus Wiechcheu 2001
Hartshorn Zachary Black-Bearded Camper Sukeu Tuney Mechmauwikenk 2001
Long Paul R Lean Otter Wachganessu Guammochk 2001
Martin Jon Son of Good Natured One Quis Tgauchsin 2001
Netzke Kristopher N Gentle One Wulamehelleu 2001
Villiger Kyle J Tall Active One Gunaquot Wischixin 2001
Wilcoxen Dan Woodworker's Teacher Giskhaquen Achgeketum 2001
Wilkinson Paul Loyal Leader Leke Takachsin 2001
Daniels Leslie A Generous One Who Cooks Wilawilihan Sachgachtoon 2000
Hattermann Troy A Trusted Messenger Nagatamen Elogamgussit 2000
Howell Mathew E He Who Speaks Our Cause Wulaptonaelchukquonk 2000
Kietzman Matthew Friendly Otter Tgauchsin Gunnammochk 2000
Lonn Alan H Tall Traveler Gunaquot Nipahwochen 2000
Riopell Michael R Skillful Woodpecker Wowoatam Papaches 2000
Scott Richard J Skillful Searcher Wowoatam Lattoniken 2000
Wilson Christopher M Determined Strong Fireman Gischitehen Achewon Atenkpatton 2000
Estrada Alex Sensitive Warrior Amandamuwi Netopalis 1999
Estrada Jesse L Quiet Hard Worker Klamachpin Achowalogen 1999
Fatka Eric Willful Capable One Ahoweli Tschitanissowagen 1999
Fierce Edward D Babbling Cook Wewingtonheet Sachgachtoon 1999
Glenn James R Tall Assistant Chief Gunaquot Witawematpanni Sakima 1999
Hadden Catherine A Smiling Giving Dancer Gilkissin Wilawilihan Gentgeen 1999
Kittell Kirk W Swift Running Chief Kschihillen Kschamehhellan Sakima 1999
McCamy Rich "Butch" Walking Hawk Nechochwen Meechgalanne 1999
Villiger Kristropher J Tall Reliable One Gunaquot Nagatamen 1999
Vonderhaar Alan T Helpful Friend Witscheman Elangomat 1999
Young Mark A Willing Hand Nuwingi Witschindin 1999
Davis Eric A Able Thin Flying Squirrel Wunita Waskeu Blaknik 1998
Guede Emiel F Jr Good Natured Creator of Buildings Tgauchsin Gischihan Wikhetschik 1998
Hempstead Ray Good Natured Quiet One Tgauchsin Klamachpin 1998
Howell Donna Quiet Load Carrier Klamachpin Najundam 1998
Jatkowski Robert Humble Builder Gettemagelensit Wekhitschik 1998
McCamy Waylon Dancing Buffalo Walking Gentgeen Sisilija Pemsit 1998
Murray Ronald Gentle Bear Dancer Wulamalless Machque Gentgeen 1998
Noble Michael M Cheerful Teacher Lauchsoheen Achgeketum 1998
Turner Robert II One Who Sings and Dances Nachgohuman Gentgeen 1998
Ackerman Tim Able Active One Wunita Wischixin 1997
Emerson Robert Hard Worker Who Creates With Hands Achowalogen Gischihan 1997
Fatka Phillip Camper Instructor Mechmauwikenk Allohakasin 1997
Jatkowski Thomas Strong Swimmer Achewon Aschowin 1997
Martin Michael L Good Natured One Tgauschin 1997
Marzano Edward Excited Younger Brother Glakelendam Chisimus 1997
Murray Russell Encouraging Drumbeater Gihim Pohanasin 1997
Raydon Michael Enlightening Writer Gischachsummen Lekhiket 1997
Schoenherr Tyler Cheerful Gray Fox Wulamallessin Woakus 1997
Weber Brandon Steady Speaker Clamhattenmoagan Lachpiechsin 1997
Ackerman Donald C Experienced Giver of First Aid Lippoe Achibis 1996
Brewer Dwayne E Sr Quiet Trader Klamachpin Memhallmund 1996
Eaves Christopher Persevering Leader Tschitanitehen Takachsin 1996
Estrada Joey Trusted Load Carrier Nagatamen Najundam 1996
Hilliard Mark A Jr Silent Deer Hunter Tschitgussin Atschu Elauwit 1996
Kelly Brian Reverent One Achewon 1996
Kietzman Andrew He Who Assists Campers Witschindin Mechmauwikenk 1996
Maus Gregory C Bearded Planner Tuney Wulowachtauwoapin 1996
McConnell Ryan Redheaded Drum Beater Meechgalhuquot Pohonasin 1996
Peterson Tom Eagle Dancer Woapalanne Gentgeen 1996
Pope Stanley B Diligent Friend Lilchpin Elangomat 1996
Williamson Wilbur H Honorable Collector Wulapeju Mawachpo 1996
Ackerman John Good Natured Treasurer Tgauchsin Mawachpo 1995
Balagna Larry W Red Bearded Woodcutter Machkeu Tuney Giskhaquen 1995
Hedlin George IV Friendly Guide Tgauchsin Kichkinet 1995
Keeran Edward E Wood Cutting Counselor Manachewagan Atschimolsin 1995
Keeran Robert E Torch Carrier Overseer Nendawen Genachgihat 1995
Lehmann Steven Camp Chief Mechmauwikenk Sakima 1995
Maguire Roy L He Who Makes Arrows Gischihan Alluns 1995
Maus Ryan Nicholas Quiet Helper Klamachpin Witschindin 1995
Mueller Len Accomplished Gardener Pakantschiechen Menhakehhamat 1995
Sabin Clint W Earnest Honorable Leader Kittelendamwagan Wulapeju Takachsin 1995
Schindler Alan L One Who Encourages Younger Brothers Gihim Chesimus 1995
Villiger Kenneth J Big Hearted Farmer Amangi Wdee Hakihet 1995
Dace Jeffery R Eager Friendly Eagle Kittlelendamwagan Tgauchsin 1994
Gartland John J Honorable Reliable Warrior Wulapeju Nagatamen Metopalis 1994
Hedlin George R III Friendly Leader Of Boys (awarded posthumously) TgauchsinTackachsin Skahenso 1994
Lakin David E Maker Of Chief's Clothing Gischihan Sakima Ehachquink 1994
Marzano Anthony Able Confident Leader   1994
Parsano Brian W Reliable Humble Opossum Nagatamen Gettemagelensit Woapink 1994
Sullivan Brian Quiet Hard Working Friend Klamachpin Achowalogen Elangomat 1994
Villiger Karl J Helpful Tall Companion Witscheman Gunaquot Nitis 1994
Walsh Kevin Hard Working Bearded Hunter Achowalogen Tuney Elauwit 1994
Bokenewicz Michael Quiet Uplifting Leader Klamachpin Aspenummen Takachsin 1993
Broughton Gary Load Carrying Fireman Najundam Atenkpatton 1993
Broughton Greg He Who Leads By Working Takachsin Achowalogen 1993
Hartman Justin Ardent Singing Owl Segachtek Nachgohuman Gokhos 1993
Hilliard Mark Sr Diligent Medicine Man Assistant Lilchpin Meteu Witawematpanni 1993
Beyer Ross Strong Capable Leader Achewon Tschitanissowagan Takachsin 1992
Bolton Raymond Friendly Quiet Hard Worker Tgauchsin Klamachpin Achowalogen 1992
Breckenridge Jamie Big Amusing Drum Beater Amangi Klakaptonaganall Pohonasin 1992
Horn Herbert Jr Active Camping Buffalo Wischixin Mechmauwikenk Sisilija 1992
Horn Jason Quiet Strong Swimmer Klamachpin Achewon Aschowin 1992
Sandman Harold Glen Determined Fire Maker Gischitihen Tindeuchen 1992
Butcher Jerry A Amusing Servant of the Lord Klakaptonaganall Allogagan Nehellatank 1991
Davis Jeff Swift Quiet One Kschihillen Klamachpin 1991
Davis John A Giddy One Gagiwanantpehellan 1991
Davis Tim He Who Endures Pain Mamchachwelendam 1991
Green John D Caring Bearded Hiker Anatschiton Tuney Achpamsin 1991
Lauterbach Melvin He Who Serves Carpenters Allogagan Gendatehundin 1991
Snyder Paul Loud Speaking Torch Carrier Amangiechsin Nendawen 1991
Davis Don L Jr Active Broad Badger Wischixin Achgameu Gawi 1990
Davis Gary A Quick Tall Reliable One Allapijeyjuwagan Gunaquot Nagatamen 1990
Davis Kim A Torch Carrier Adviser Nendawen Witatschimoisin 1990
Eertmoed Ron Turtle Dancer Tulpe Gentgeen 1990
Ellis Jamie Good Natured Writer Tgauchsin Lekhhiket 1990
Ringel Richard A Quiet Hard Worker Klamachpin Achowalogen 1990
Rogalla Paul North Rock Camper Lowaneu Achsin Mechmauwikenk 1990
Shanks Robert G Steady Warrior Clamhattenmoagen Netopalis 1990
Wojda James Willing Reliable Chief Nuwingi Nagatamen Sakima 1990
Bjerke Robert A Fire Breathing Excitable Wasp Tindeuchen Glakelendam Amoe 1989
Bruch Daniel R Hard Working Writer Achowalogen Lekhiket 1989
Gryp Kevin Forgetful Clown Wunnessin Gebstchaat 1989
Hickle William Quiet Hard Worker Klamachpin Achowalogen 1989
Redenius Ronald Active Bearded Camper Wischixin Tuney Mechmauwikenk 1989
Sapp Billie B Load Bearing Bull Achgiguwen Chuppecat Memsochet 1989
Stanley Gary N Wokanda Overseer   1989
Stanley Jason Walking Bear   1989
Wahl Chad Noisy Torch Carrier Tschitgussin 1989
Young Chad Witty Younger Brother Genachgihat 1989
Brown Tim Reliable Owl   1988
Daughty Richard H Sr He Who Has Endurance Ahowoapewi 1988
Deiter Robert Silent Dancer Tschitgussin Gentgeen 1988
Fulton Larry Teacher Of Child Campers Achgeketum Amemens Mechauwikenk 1988
Goodale Mike Little Warrior Tatchen Netopalis 1988
Parsons Darrell Farsighted Bullfrog Klamachpin Gunammochk 1988
Parsons Joseph Jay Quick Otter   1988
Smith Russell L He Who Makes Leaders   1988
Snyder Jason Large Hungry One   1988
Snyder Jay Morton Quick Thinker   1988
Butcher Donald J Humble Active Wise One Gettemagelensit Wischixin Lippoe 1987
Kaiser Donald C One Who Instructs with Authority   1987
Metzler Scott Noisy Clown   1987
Roudebush Gary Singing Bear Nachgohuman Machque 1987
Sapp Paul B Loud Deep Water Traveler   1987
Stone Bill Jr Tall Funny Talking Story Gunaauot Wewingtonheet Achsinnigeu 1987
Babcock Ty Strong Willing Worker   1986
Emig Edward L Two Cap Worker Nischa Allquapi Achowalogen 1986
Holloway Curtis Runner For The Brotherhood Kschamehhellan Wimachtendienk 1986
Kernan J Michael Red Headed Teacher Meechqalhukquct Achgeketum 1986
Schumacher William Tall First Aider   1986
Stutzman Brian Big Silent Servant Amangi Tschitggussin Allogagan 1986
Tucker Todd One Who Serves With Determination   1986
Young Richard Gray Haired Assistant Advisor   1986
Young Scott Calm Minded Leader   1986
Butcher Don Thoughtful Trader   1985
Johnson William Good Natured Twin Worker   1985
Norman Dave Long Lazy Weasel   1985
Rothschild Ruben Red Topped Bald Headed One Meechgalhukquot Moschakantpeu 1985
Sampson Tom Loud Shuffling Shark   1985
Shadid Tim Earnest Overseer Kittelendamwagan Genachgihat 1985
Shenaut Donald F One Redheaded Joyful Talker   1985
Starling Jim He Who Is Ready To Test Gischhatten Alachimuin 1985
Stobaugh Mike Active Bearded Camper Wischixin Tuney Mechmauwikenk 1985
Voice William D Dove Singer Amimi Nachgohuman 1985
Waller Randall Happy Frog   1985
Hammer Robert One Who Endures Pain   1984
Johnson Paul One Who Cares For Bears (One Who Care For Bear) 1984
Kelch William Son Of Cook   1984
Mitchell Allan Mighty Collector   1984
Sorensen Matthew Good Natured Older Brother   1984
Upper Brian S One Who Protests   1984
Warren Wally Happy One   1984
Warren Walter Foremost Eater   1984
Broquard Dave Loyal Traveler   1983
Feucht Joel D Tall Deep Talker   1983
Glassmeyer Don Reliable Big Worker   1983
Harris Glenn Rock Of North Spirit Achsin Lowaneu Wulanyuwagan 1983
Lasik Steve He Who Makes Camping   1983
Miller Tom Modest Otter Tachpachiwi Gunammochk 1983
Molohon Michael Along The Bank Worker   1983
Pickerill Brian Capable Warrior   1983
Pickerill Dave One Who Waits   1983
Sorensen Chad Bright Younger Brother   1983
Stoner Burton Strong Camping Spirit   1983
Adams Rex He Who Is Prepared   1982
Blasek John One Who Exerts Himself Wischixin 1982
Dillefeld Mark Carver Of Wood   1982
Green Marty Cautious Book Reader   1982
Jeffers Scott J Fast Talker Alappiechsin 1982
Kunz James F One Who Is Ready   1982
Mancuso Anthony He Who Remembers   1982
Sipes Vern Eagle Maker   1982
Spellman Edward L One Who Has Humility   1982
Steenrod Richard Camper Authority   1982
Whitlock Richard M Agreeable One   1982
Dial Mark A Excitable Boy   1981
Fink James He Who Returns Apatschin 1981
Franch Kenneth Knowledgeable One   1981
Hall Greg Buzzard Cooker   1981
Hebner Theodore J Instructor Allohakasin 1981
Johnson H Laurence Powerful Noise Maker Allohak Achgiguwen 1981
Knake William E Good Natured One Tgauschin 1981
Krug Michael E Seventh Hat   1981
Wake Joedy Spirit Keeper   1981
Dennis Jack W Fast Talker Alappiechsin 1979
Morgan Arthur One Who Gives Service Allogagan 1979
Briel Jon W Big Thumper Amangi Pohonasin 1978
Dennis Clyde R Sleepy One Gachtonkquoam 1978
Fox John Babbler Wewingtonheet 1978
Hebner Greg Bronze Water Watcher Machkachsin Mbi Nochnatemaliuwet 1978
Hebner James M Broken Pine Tree Poquiechen Cuwe 1978
Kelch Allen J Grave Box Sleeper Poklakenikan Wiquey Gewit 1978
Raney Lynn G One Who Advocates Our Course Wulaptonaelchukquouk 1978
Sinclair Henry B Poison Parsnip Putschisktey Pepachgank 1978
Beals Leonard W Sr Weasel Sanquen 1977
Berkel Steve Turtle   1977
Gurtler Gary Skillful Cook   1977
Gustafson David First One   1977
Jones David A Runner   1977
Jones David G Balding Eagle   1977
Lankton Steve Active One Wischixin 1977
Leibold Joseph P Bullfrog Oleleu 1977
McCutchen Robert R Engineer   1977
Owens Harry C Bearded One   1977
Adams Mark Business Manager Natshitaquick 1976
Deffenbaugh Paul R Tall Turtle Gunaquot 1976
Deibert Robert D Helpful One Witscheman 1976
Dekowski William A Servant Of The Lord Allogagan Nehellatank 1976
Eplin Denny One Who Sings Nachgohuman 1976
Gessel Raymond C Quiet Toiler Klamachpin Aclowalogen 1976
Houlihan William J He Who Has Endurance Ahowoapewi 1976
Kuykendall Scott Long One Amuga 1976
Looney James J One Who Does Good Work Wulalogewagan 1976
Nieslawski Steve High Minded One

Machelensin

1976
Roper Willard White Oak Wipunquoak 1976
Smith Raymond T Big Little Man Amangi Lennotit 1976
Tennis Richard L Smiler Wulamallessin 1976
Brown Mike Writer   1975
Coleman Michael P Fisherman Wendamen 1975
Cridlebaugh Dick Big Little Man   1975
Fine Bill Lodge Secretary   1975
Gardner William J Loyal One Leke 1975
Lane Michael Stumbler Sakquelendamen Pemsit 1975
Leibold Joseph E He Who Is Concerned Lachauweleman 1975
McCrosky Charles One Who Instructs   1975
Overturf Daniel Hiker   1975
Pugh John Red Headed One Meechgalhukquot 1975
Rohman Keith Quiet One   1975
Sampo Jerry E Strong One   1975
Buck Ken Steady As A Rock   1974
DuChesne Mel Companion   1974
Hafley Raymond Jr Hard Worker   1974
Hoenes John He Who Is Concerned   1974
McKean James Big Bird   1974
Pfister Leo One In Authority   1974
Puckett Robert Overseer   1974
Pusch Andrew A He Who Has Endurance Ahowoapewi 1974
Rhode James Fast Talker Alappiechsin 1974
Stuttle James Torch Carrier   1974
Buck Ernest One Who Comes Back   1973
Campbell Charles Builder Wikhetschik 1973
Duncanson Alan S Destitate Of Hair Scalper   1973
Fuller Marvin Traveler Memsochet 1973
Fuller Wendall O Trader Memhallmund 1973
Hafley Raymond Sr Active One Wischixin 1973
Hafley Richard One Who Does Good Work Wulalogewagan 1973
Harrison Joe Active One Wischixin 1973
Lankton James Builder   1973
Michlavic Jay Head Chief   1973
Rhodes Steve One Who Has Authority   1973
Sprick Doug One Who Does Good Work Wulalogewagan 1973
Weishaar Norbert L Determined One   1973
Behnke John A One Who Creates With Hands Gischihan 1972
Bryant Robert B Gardner   1972
Cook Rick Witty One   1972
Dawson George K A Flame   1972
Day William G One Who Is Respectable   1972
Duncanson Thomas A Chief   1972
Dyer William F One Who Enjoys Apendamen 1972
Feugen Hugo Little Canoe   1972
Gross Gary Experienced One   1972
Looney Charles B Large Fish Amangamek 1972
Mellott Alvin H Earnest One   1972
Minard William The Black Jumper The Field Cricket   1972
Orr Larry Rock Achsin 1972
Ross William S Redheaded One Meechgalhukquot 1972
Rowland Paul One Who Gets Attention Papenauwelendam 1972
Sipes Willis E Black Medicine Coffee   1972
Stenzel Carl R One Who Is Able   1972
Vallosio Jeffrey One Who Is Able To Accomplish Ohika 1972
Crank Dale Third   1971
Dyer John Bear Machque 1971
Griffith Glenn E Toiler   1971
Jury Michael Veterinarian   1971
Krones Thomas E Cook Sachgahtoon 1971
Lay Melvin Tall One Gunaquot 1971
Maxwell Eugene L One Who Strengthens Tschitanissohen 1971
Nolan Gary N Fast Talker Alappiechsin 1971
Palia Charles Teacher   1971
Stith Wayne Helpful One Witscheman 1971
Turbett Thomas Runner Fast Runner   1971
Crank Keith Modest One   1970
Cusick Tom Tall One   1970
Deffenbaugh John II Reliable One Nagatamen 1970
Fuller Owen W He Who Has Endurance Ahowoapewi 1970
Gerard Kenneth Happy   1970
Larsen Karl Perplexed One Ksukquamalisin 1970
Phillips George Chosen Leader   1970
Satchwell Larry Mountain Wachtschu 1970
Sellman A Wayne Peaceful One Langundowi 1970
Sipes Steve Gentle One Wulamehelleu 1970
Stenger Steve He Who Serves Allogagan 1970
Vehlo Paul Competent Dancer   1970
Bishop Garry One Who Persuades   1969
Caughey Michael J He Who Has Good Spirits   1969
Conver Michael Teacher   1969
Daane E Richard Valued Assistant   1969
Donahue Mike Helpful One   1969
Dunn William Active One Wischixin 1969
Goffrier Ted The Steady One   1969
Gross Donald Active One Wischixin 1969
Klieber Richard Sr One Who Cares   1969
Lucas James Fast Runner   1969
Moore Randy Friendly One   1969
Mylott Randy Lee Mighty Dancer Allouchsit Gentgeen 1969
Scott Wayne He Who Does Good For Others   1969
Swanson Jerry Gentle Chief   1969
Appel Harold Valuable Helper   1968
Barnes Harold A One Who Writes Well   1968
Boyer Gary A Determined Helper   1968
Caughey William O He Who Is Concerned   1968
Crawmer Dan Trustworthy One   1968
Downes Stanley C Confident Chief   1968
Farnsworth John He Who Serves Allogagan 1968
Fitzgerald William F Faithful Servant   1968
Maxwell David L Quiet One   1968
McKloskey Michael One Who Is Recommended   1968
Minard R Dale Trusted Leader   1968
Palia David Reliable One Nagatamen 1968
Sweet Henry A Sr He Who Serves   1968
Turner Robert Bee Amoe 1968
Andrews Steve W Cautious Leader   1967
Crank John Silent Warrior   1967
Downes Ted Esteemed Counselor   1967
Kaler Keith A Helpful One   1967
Novy David Determined Worker   1967
Seabert Delbert One Who Cares Anatschiton 1967
Tipsord Martin K Worker Mikemossit 1967
Bobell Terry E He Who Has Endurance Ahowoapewi 1966
Caughey Patrick One Who Encourages   1966
Eertmoed Thomas Reliable One Nagatamen 1966
Miller William L Sr One Who Exerts Himself   1966
Mylott Steven M He Who Has Proven True   1966
Pohlman James A One Who Is Certain Awelendam 1966
Rowe William One Who Enlightens   1966
Whitehead John H Good Natured One Tgauschin 1966
Wilson Graham Son Quis 1966
Wilson Ralph G Jr One Who Does Good Work Wulalogewagan 1966
Wilson Ralph Sr He Who Does Good For Others   1966
Hasselberg Michael R One Who Creates With Mind   1965
Kuntz David One Of Calm Mind Klamhattenamin 1965
Tay William The South Wind   1965
Wilson Douglas A He Who Is True Wolamowaganit 1965
Brower Charles One Who Does Much Good   1964
Cameron Robert Sr Skillful One   1964
Davis Norman Lover Of Nature   1964
Fields Joe Elder Brother Chans 1964
Lichtenberger Dean A One Who Is Large Of Heart   1964
Mylott Bob One Who Is Conscientious   1964
Olson Keith Trusted Counselor   1964
Rose William D Drum Beater Pohonasin 1964
Stoughton Vic Skillful Leader   1964
Zalucha Dennis Fire Maker Tindeuchen 1964
Barr William One Who Encourages   1963
Beyer James Diligent One   1963
Erbes John Big Mountain Amangi Wachtschu 1963
Johnson Charles T Helper Witschindin 1963
Kilgus Ira David He Who Gives First Aid Achieis 1963
Middendorf Robert L Big Rock Ganschapuchk 1963
Mueller Jerry Understanding One   1963
Mylott Deloss E Dancer Chief   1963
Purdy John M One Who Creates With Hands   1963
Turner James H Jr Dancer Gentgeen 1963
Wright Jerold E Loyal One Leke 1963
Anderson Gerald Humble One   1962
Brackney Charles The Swimmer Aschowin 1962
Donovan James Eagle Hunter Opalanie Elait 1962
Gornet Henry P One Who Can Be Trusted   1962
Henrichsmeyer Omer Hard Worker Achowalogen 1962
Johnston John L Jr Cautious One Anatschihuwewagan 1962
Magee John Jocular One Achgiguwen 1962
Meyer Richard L Strong One   1962
Rutherford Allan Happy One Wulamallessin 1962
Blum Carl L The Worker   1961
Cruse Gene Strength   1961
Davis Tom Ceremonial Chief   1961
Dooley James A Man Of Dedication   1961
Miller Dick Faithful Worker   1961
Murray M Merle Counselor Atschimolsin 1961
Ragger Larry First Among Men   1961
Simmons Bob He Who Seeks To Understand Nature   1961
Vincent Richard Good Work (One Who Does Good Work) Wulalgewagan 1961
Bock Douglas Little Medicine Man   1960
Davis Walter Clark Protector Of The Forest   1960
Wagner Edward Fire Builder   1960
Barr Daniel Standing Elk   1959
Farley Wally Swift Star   1959
Fisher Mike Man Of Faith   1959
Kuhns James F Silent Worker   1959
Carlson James L Smiling Spirit Getteminak Metschitschank 1959
Fisher John F Teacher   1958
Miller Joe The Diligent Lilchpin 1958
Rediger Emile The Builder Wikhetschik 1958
Saettler Herman Worker   1958
Wesley Richard     1958
Ciota Armond A Leader   1957
Newcomb Richard L Sr Arrow Chief   1957
Planck Russ Woodsman   1957
Smith Edward War Bonnet   1957
Foley Louis Echo Maker Businausee 1956
Foote Claude Leader   1956
Jennings Eugene One Who Helps   1956
Kinert Donald L Lively Achgiguwen 1956
Montgomery Dale Little Big Man   1956
Unks Gerold Medicine Man   1956
Bosworth Richard Strong Spirituous   1955
Collins Frank Trader   1955
Detmar Robert Peaceful One Langundowi 1955
Fink Robert The Paddler   1955
Gigax John Little Chief   1955
Martens Vernon Frontiersman   1955
Wesley Ed Steadiness Clamhattenmoagan 1955
Mattoon Charles V West Wind Linvhen 1954
Rediger Louis South Wind   1954
Houchin George D East Wind Achpateuny 1954
Dierstein Arthur L One Who Helps   1953
Jerding Bernard P Doer of Great Deeds   1952
Carruthers George S The Worthy One Elgixin 1951
Chambers Robert Fixed Of Purpose   1951
Roderick Clifford O Modest One Tachpachiwi 1951

 

Back to Awards